Neden Türkiye?

Türkiye'de Yatırım

Türkiye stratejik konumu ile uluslararası yatırımcıların ve ulusal yatırımcıların tercih ettiği yatırım ülkeleri arasındadır. Ekonomik işbirliği anlaşmaları ile doğrudan yabancı yatırımların lojistik ve yönetim merkezidir. Türkiye, dış ticaret ve kalkınma sektörlerindeki yatırım programları ile yatırımcıları korur.

Türkiye’de inşaat ve gayrimenkul sektörü, ekonominin lokomotifidir. Kalıcı sermaye ve gayrimenkul yatırımları bir diğer deyişle doğrudan yatırımları koruma amacıyla yatırımcılara avantajlar sağlanır. Bu çerçevede Türkiye’de yatırımcılara sağlanan avantajlar ve Türkiye ekonomisinin lokomotifi gayrimenkul sektörü, uluslararası ve ulusal yatırımcılar ekseninde değerlendirilmelidir. Peki Türkiye’nin yatırım kapasitesi ve ülkede yatırımlara sağlanan avantajlar nelerdir?

Türkiye’de Yatırımlara Sağlanan Avantajlar

Türkiye’de doğrudan yabancı yatırımların istikrarı, Türkiye ekonomisinin istikrarını sağlar. Bu yatırımlar kalkınmanın ivmesidir. Bu nedenle Türkiye’de doğrudan yabancı yatırımlara pek çok avantaj sunulur. Peki uluslararası yatırımcıları koruma ve ekonomiye kazandırmada Türkiye’nin yatırım kapasitesi nedir?

  • Türkiye, gümrük birliği ve serbest ticaret anlaşmaları ile 1 milyar tüketiciye erişim sağlar,
  • Uluslararası stratejik konumda bir yatırım ülkesidir,
  • Uluslararası şirketlerin üretim, yönetim ve ihracat merkezidir,
  • Türkiye genç ve dinamik nüfus, nitelikli ve uygun maliyetli iş gücü sunar,
  • Doğrudan yabancı yatırımları korumayı amaçlar,
  • Yatırımcılara liberal yatırım ortamı sağlar.

Türkiye, hem uluslararası hem de ulusal yatırımcılara -ihtiyaçlarına uygun olarak yatırım imkanları sağlar. Gelişmekte olan ülkeler arasında en avantajlı yatırım teşviklerini bu yatırımcıların hizmetine sunar. Türkiye’de otomotiv, makina-e, savunma ve havacılık, enerji, tarım ve gıda, alt yapı ve finansal hizmetlerdeki yatırım fırsatları farklı sektörlerdeki yatırımcıların ihtiyaçlarını gidermeyi amaçlar. Bu çerçevede Türkiye’de yatırımcılara sağlanan avantajlar şunlardır:

  • İmalat, hizmet, arge alanlarında kapsamlı yatırım projeleri ve programlar,
  • Yatırım teşvik ve vergi indirimleri ile farklı sektörlerin farklı ihtiyaçları ile ilgili teşvik paketleri,
  • Ulusal ve uluslararası yatırımcıları koruyup bu yatırımcılara eşit imkanlar.

Türkiye’de Gayrimenkul Yatırımları

Türkiye’de ve pek çok ülkede tasarrufların ve yatırımların lokomotifi, inşaat ve gayrimenkul sektörleridir. Türkiye’de konutlar; ofis binaları, alışveriş merkezleri, apartman, otel gibi ticari gayrimenkuller; fabrikalar, depolar, imalathaneler ve sanayi tesisleri gibi endüstriyel gayrimenkuller; bu sektörün yatırım araçlarıdır. Türkiye’de toplam doğrudan yabancı yatırımlarda gayrimenkul sektörü payı 2017 yılında %42, 2018 yılında %46, 2019 yılında %53, 2020 yılında %56’dır. Türkiye mega projeleri ve kentsel dönüşüm projeleri ile gayrimenkul sektöründe liderlik yapmaktadır. 2013 ila 2018 yılları arasında 8 milyon toplam konut satışı yapılmıştır. Bu satışların 134.000’i yabancı ülke vatandaşlarına satılmıştır. 2019 yılı itibariyle İstanbul’da 5,7 m2  toplamda A sınıfı ofis arzı sağlanmıştır. Dolayısıyla Türkiye’de yatırımlarda; konut, ticari, endüstriyel gayrimenkul sektörü yabancı ve Türk yatırımcılarının tercihidir.

Türkiye’de Yatırım Danışmanlığı

Gayrimenkul sektörü yatırım danışmanlığı, ulusal ya da uluslararası yatırımcıların yatırım avantajlarını ve dezavantajlarını, projeler ve projeksiyonlar ile değerlendirir. Türkiye’de yatırımlarda gayrimenkul danışmanlığı, yatırımcıların tercihlerinde strateji sağlar.

Gayrimenkul Yatırım Danışmanlığı

Emlak ve ticari gayrimenkul yatırımlarının ekonomik avantajları ve dezavantajları, yatırımcıların ihtiyaçları doğrultusunda kapsamlı projeler ve araştırmalar ile değerlendirilmelidir. Kredi oranları, endeksler ve arz talep dengesi faktörleri ile doğrudan ilişkili bu gayrimenkul araçlarının yatırımcıları ya da yatırım planlayıcıları profesyonel bilgiye ihtiyaç duyar. Gayrimenkul hukuku, vergileme, kentsel ekonomi, gayrimenkul değerlemesi, mülkiyet ve sorumluluk ile bağlantılı gayrimenkul yatırımları ekonomi, finans, matematik ve siyaset faktörleri ile ayrıntılı irdelenmelidir.

Fly Invest ile Türkiye’de Yatırım Avantajları

Ticari veya endüstriyel gayrimenkul yatırımları danışmanlığı; fayda maliyet değerlendirmeleri ile uzmanlık isteyen bir alandır. Hukuki ve ticari koşulların bir arada yorumlanmasını zorunlu kılar. Fly Invest, Türkiye’de yatırım danışmanlığı ile bu doğrultuda gayrimenkul yatırımlarınızın potansiyel getirisini maksimuma çıkarmayı amaçlar. Sektörel tespitleri ile Fly Invest, yatırımlarınızın fayda optimizasyonunu sağlar. Hukuki ve ticari mevzuat danışmanlığı, kira danışmanlığı, portföy yönetimi ve stratejik finansal modellemeleri ile Türkiye’de planladığınız yatırımlarınızın hukuki ve ekonomik projeksiyonlarını değerlendirir. Müşteri odaklı vizyonu ile yatırım seçeneklerini listeler ve gayrimenkul uyuşmazlıklarının çözümünde etkili yönetim sağlar. Fly Invest; gayrimenkul yatırım yönetimi, pazar araştırması, satın alma prosedürleri, gayrimenkul değerlemesi, varlık yönetimi, şehir ve bölge planlaması, gayrimenkul ekonometrisi ve gayrimenkul finansmanı projeleri ile Türkiye’deki ulusal ve uluslararası gayrimenkul yatırımlarınız ile ilgili danışmanlık ihtiyaçlarınızda profesyonel hizmet sunar. Türkiye’de, ticari veya endüstriyel gayrimenkul yatırımları yapıyorsanız veya yapmayı planlıyorsanız profesyonel gayrimenkul yatırım danışmanlığı ihtiyaçlarınızda Fly Invest’i tercih edebilirsiniz.