Türkiye’de Gayrimenkul Sektörü Hakkında Bilgiler

Türkiye’de Gayrimenkul Sektörü Hakkında Bilgiler

Türkiye’de Gayrimenkul Sektörü Hakkında Bilgiler

Gayrimenkul alanı daha çok yatırım bakımından önem kazanır. Özellikle firmalar bu alanda yeni yatırımları için ticari gayrimenkullerini yüksek potansiyel düzeyine ulaştırmak ister. Bu alanda önemli konuma sahip ülkeyi de Türkiye oluşturur.

Türkiye’de Gayrimenkul Sektörü Hakkında Bilgi

Türkiye’nin konumu gayrimenkul pazarında sıklıkla geleceği parlak anlamında kullanılan söylemdir. Stratejik konumu gereği Türkiye Orta Doğu, Orta Asya ve Avrupa’nın kesişim noktasında yer alır.

Gayrimenkul geliştiriciliği ve yatırımlar için büyüyen güçlü inşaat sektörüyle müthiş fırsatlar sunar. İşte sizler için Türkiye’de gayrimenkul sektörü alanına ait bazı veriler şöyledir:

Yatırım alanında toplam doğrudan yabancı yatırım girişimi 2017 yılında 10,8 milyar ABD Doları olarak kaydedilir.

Özellikle İstanbul iline yapılan kentsel dönüşüm çalışmaları her geçen zaman içinde sektördeki faaliyete yön verir.

Bu girişime özel sektör büyük katkı sağlar.

Türkiye gayrimenkul pazarında Letonya, Hindistan ve Avustralya ülkelerini geride bırakacak projelere sahiptir.

Gayrimenkul sektöründe yapılan yatırımları İstanbul, Ankara, Antalya, Bursa, Yalova illeri oluşturur.

Alış veriş merkezi, ofis pazarı, kiralanabilir toplan alan, otel alanlarıyla beraber çeşitli ve yüksek verilere sahiptir.

Türkiye’de Gayrimenkul Sektörüne Yatırım Yapmanın Avantajları

Yabancı ve yerli yatırımcılar tarafından avantajları nedeniyle Türkiye’de gayrimenkul sektörü danışmanlık hizmeti çerçevesinde tercih edilir. Bu avantajlar şöyle sıralanır:

-Dünyada ekonomi alanındaki en önemli ticaret merkezlerinden birini Türkiye oluşturur.

-Gayrimenkul sektörü en büyük alanı bu bölümde kapsar.

-Bunun nedeni Avrupa ve Asya’yı bağlayan uluslararası köprü görevinde olmasıdır.

-Bu güç modern yol tasarımlarıyla sağlanır.

-Dört mevsimin yaşanması turizm alanlarına yatırımı arttırır.

-Tarih ve kültür çeşitliliğinin fazla olması gayrimenkul sektöründe yatırımı arttırır.

-Yatırımda genç nüfus, istihdam, büyüyen ekonomi, medeniyetlerin çıkış noktası gibi özellikler etkili olur.

-Dost ülke oluşu ve savunma sanayide atılımlar her zaman gayrimenkul sektörüne olumlu etkiyi oluşturur.

Türkiye’de Gayrimenkul Sektörünün Önemi

İnşaat ve emlak sektörleri gayrimenkul alanına girer. Bu sektörler Türk ekonomisini ayakta tutan en önemli kaynaklardır.

Artan nüfus, kentsel dönüşüm alanında yapılan projeler Türkiye’de gayrimenkul sektörü alanını canlı tutar.

Bu nedenle inşaat, emlak ve gayrimenkul yatırımcılar tarafından tercih edilir. Bu da Türkiye ekonomisine büyük katkı sağlar.

Özellikle yabancı yatırımcılara yapılan satışlar her geçen yıl gittikçe artmaktadır. En az 250 bin dolarlık gayrimenkul satın alan yatırımcılara Türk vatandaşlığı hakkının verilmesi yatırım sektöründe büyük teşvik oluşturur.

Gayrimenkul alanındaki yatırımların Türkiye açısından artması beklenmektedir. Sektörün önemi gelişen ekonomiyle açıklanır.

Türkiye’nin Gayrimenkul Sektöründe Öne Çıkan Özellikleri

Türkiye ülkesinin öne çıkan bu özellikleri yatırım alanında da etkili olmaktadır. Bu özellikler sayesinde Türkiye’de gayrimenkul sektörü gelişme gösterir.

Başarılı ekonomi, nüfus oranı, nitelikli ve rekabetçi iş gücü, liberal ve yeniliklere açık yatırım ortamının bulunması, alt yapı, merkezi konum, enerji koridoru ve terminali, düşük vergiler, teşvik olanakları, gümrük birliği ve büyük iç pazara sahip oluşu sektörü olumlu etkilemeye devam eder.

Türkiye’de Gayrimenkul Sektörüne Bakış

İnşaat ve buna bağlı olarak gayrimenkul sektörü ekonomide önemli unsur olarak görülür. Türkiye’nin son on beş yılı düşünüldüğünde sektörde hızlı gelişim kaydettiği görülür.

Gayrimenkul sektörünün makroekonomi açısından önemi çarpan etkisinden kaynaklanır. Bu sayede farklı sektörlerde harekete geçer ve istihdam üzerinde etki yaratır.

Gayrimenkul sektöründeki değişkenler bu yüzden çok dikkatli bir şekilde incelenir. Analiz edilerek gerekli açıklığa kavuşur. Bu da Türkiye’de gayrimenkul sektörü alanını çok daha üst seviyelere taşır.

Türkiye’de Gayrimenkul Sektörü 2021 Yılı

2021 yılında Türkiye’de gayrimenkul sektörü için söylenen temkinli ve iyimser algıdır. Bu yıl içinde de kentsel dönüşüm gündem konusu oldu. Sektördeki asıl hareketin 2021 yılının ikinci yarısında olacağı beklentisi yer alır.

Mega alt yapı yatırımları devam etti. Bunun yanında üst yapı firmaları mevcut projelere yöneldi. Salgın nedeniyle yeni projeler sınırlı oranda gündemde kaldı.

Değişen ortamla beraber tüketici talepleri, dönüşüm, beklenti gayrimenkul sektörünü belirlemeye devam eder. Riskli alanlarda meydana gelen kentsel dönüşüm çalışmaları gayrimenkul sektörünü olumlu etkiledi.

Küresel ekonomide daralmada yaşanılan zorluklar atlatılmaya başlandı. Sektördeki en büyük kazanç stokların büyük oranda kullanılması oldu. Satış oranlarının artışı beklenti içinde yer aldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir