Yatırımda Yükselen Trend; Ticari Gayrimenkul

Yatırımda Yükselen Trend; Ticari Gayrimenkul

Yatırımda Yükselen Trend; Ticari Gayrimenkul

Gayrimenkul sektöründe önemli bir pazar kaynağı olarak bilinen ticari gayrimenkuller, satıcı ve alıcı arasında kurulacak doğru bir iletişim ile kar elde etmenin mümkün olduğu yapılardır. Ticari gayrimenkullerin ne olduğu sorusuna yanıt olarak para kazanma faaliyetini gerçekleştirmek amacına hizmet veren yapılar tanımlaması yapılabilir. Örneğin; ofisler, plazalar, dükkanlar, depo ve fabrikalar ticari gayrimenkul yapıları arasında bulunur. Ticaret faaliyetinin gerçekleşmesi için mevcut bir yerde konumlandırılmış arsalar da bu grup dahilinde yer alabilir. Gayrimenkullerin ticari nitelik kazanması noktasında yatırım tavsiyesine yönelik bir değerlendirme yapılabilmesi için doğru ekiplerle çalışmak gereklidir. Bu sayede ticari gayrimenkul için kar elde edebileceği gibi ileriye dönük farklı projeler için de mevcut yapıların geliştirilmesi mümkün olur.

Ticari Gayrimenkul Kiralama ve Satış

Ticari gayrimenkullerin satışı ve kiralanma sürecinde farklı parametreler baz alınır. Gayrimenkulün mevcut koşullar altındaki değeri, piyasaya yönelik analizler, doğru yatırımcılarla çalışma, fiyatlandırma adına ekspertiz çalışması yapma gibi tüm süreçlerde teknik donanımı ve bilgisi yüksek kişilerle bir arada çalışma yürütmek gereklidir. Özellikle bu anlamda profesyonel destek almak ileride yüksek kazanç elde etmenin püf noktasıdır. Yeni bir fabrika kurulumu sırasında fabrikanın temel ihtiyaçları ve gayrimenkulün bulunduğu yerin özelliklerinin bilinmesi bu anlamda örnek gösterilebilecek kriterlerin başında gelir. Doğru bir ticari gayrimenkul satış için alıcının taleplerini de net bir şekilde ifade etmesi gereklidir.

Ticari Gayrimenkul ile Kazançlı Yatırım

Ticari gayrimenkuller proje geliştirme, yeni bir iş kurma gibi amaçlarla satın alınan yapılar olsa da kimi zaman yatırım için de değerlendirilebilmektedir. Bu alanda bir yatırım projesi tanımlanmak isteniyorsa yüksek bütçeler ve ticari gayrimenkul satışı yapan kişinin bilgi birikimi dikkat edilmesi gereken öncelikli hususlardır. Özellikle ileride yatırımın değerlenmesi ve satışı noktasında alınan tutardan çok daha yüksek tutarlara ulaşması, iyi bir analiz ile mümkün olur.

Ticari Gayrimenkul Fiyatlandırma ve Ekspertiz

Bir ticari gayrimenkul için fiyat belirlemede dikkat edilmesi gereken pek çok kritik bulunur. Ticari gayrimenkullerin konutlara benzememesi nedeniyle oluşabilecek fiyat farklarını belirlemede bir ekspertize danışılması gerekir. Projenin ilk adımında bir fabrika oluşturulmak isteniyorsa, kullanılacak alanın genişliği, ulaşım yerleri ile arasındaki mesafe, kiriş ve kolon aralığı, rampa konumu gibi fiyatın değişkenlik göstermesini gerektiren pek çok unsur bulunur. Bu nedenle kiralamak ve satmak istenen ticari gayrimenkul için doğru kişilerle çalışılması gereklidir. Kazanç elde etmek veya yeni bir iş kurma sürecinde geleceğe yapılacak iyi bir yatırım için doğru kişilerle bir arada yürütülecek faaliyetlerin önemi büyüktür.

Ticari Gayrimenkullerde Öncelikli Kriterler

Ticari gayrimenkul almak isteyen kişilerin seçecekleri yerin ve kendi isteklerinin doğru biçimde belirlenesi gerekir. Örneğin; bir dükkan satın alınması durumunda kolon sayısı daha az ve cephe kısmı geniş bir yer tercih edilebilir veya otopark, bahçe kullanımı gibi olanaklara elverişli yapılara öncelik tanınabilir. Bu durum ticari gayrimenkul alacak kişinin ihtiyaçları çerçevesinde çizilir. Bu nedenle gayrimenkulü satan kişi kadar alan kişinin de kısa vadede kullanım olanaklarının azalmaması adına doğru yapıları tercih etmesi gereklidir.

İşletme Hedefleri Tespit Edilmeli

Alıcının uzun vade hedeflerinin ne olduğunu bilen bir gayrimenkul uzmanı, en çok ihtiyaç duyulan yapı tipini belirler ve mülk satışının önemli bir parçası olur. İşletmenin genel özelliklerinin saptanması, ileride karşılaşabilecek zorlukları veya kara geçmeyi sağlayacak ipuçlarını bilen kişiler kazanç yolunda iyi bir analizle firmaların beklentilerine yanıt verebilir. Mevcut yapının genel özellikleri kadar işletmenin güvenliğinin sağlanması ve olası risklerin önlenmesi de ticari gayrimenkul satışı noktasında öncelikli kriterler arasında yer almaktadır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir